Home page > Fotogalerie > Vyprošťovací tank VT M4CZ

Vyprošťovací tank VT M4CZ

 

     Vyprošťovací tank VT-72M4 CZ je speciální obrněné pásové vozidlo postavené na podvozku tanku T-72. Původní vyprošťovací tanky VT-72B už nevyhovovaly požadavkům armády a proto byla v Opravárenském vojenském podniku objednána přestavba třech kusů na verzi označenou jako VT-72M4 CZ. Všechny tři kusy obdržel koncem roku 2007 tankový prapor v Přáslavicích.

Vyprošťovací tank VT-72M4 CZ dostal stejně jako bojový stroj T-72M4 CZ nový motor Perkins Condor CV-12-1000 TCA o výkonu 736 kW s automatickou převodovkou Allison XTG 411-6 se čtyřmi stupni pro jízdu vpřed a dvěma pro jízdu vzad. Tank je vybaven protipožárním zařízením, tepelným zadýmovacím zařízením a zařízením k ochraně proti účinkům zbraní hromadného ničení. Pozorovací přístroje řidiče a velitele byly modernizovány a nově přibyla trojice barevných TV kamer umožňující osádce chráněné pancířem sledovat venkovní situaci. Posílena byla také balistická ochrana. Hlavní pracovní zařízení zahrnuje otočný jeřáb s nosností 19 t, naviják s tažnou silou 300 kN, příďovou 3,66 m širokou radlici a tažné vybavení je stejné jako u originálního VT-72B.

Používá se zejména na:

  • vyprošťování zapadnutých, zavalených, převrácených a utopených vozidel
  • vlečení havarované nebo poškozené techniky v různých terénec,
  • provádění nezbytných terénních úprav v souvislosti s vyprošťováním
  • poskytování technické pomoci osádkám poškozených vozidel.

 

      Modernizace vyprošťovacího tanku VT-72B, jejímž cílem je mj. zvýšení unifikace typu se středními tanky T-72M4 CZ a T-72M4 CZ-W zavedenými do výzbroje 73. tankového praporu v Přáslavicích. Rozsah modernizace: - nová pohonná jednotka s automatickou převodovkou - zvýšená balistická a pasivní ochrana - úprava ovládacího ústrojí, přístrojové desky řidiče, elektrické instalace, diagnostiky a navigace - modernizované pozorovací přístroje řidiče a velitele - dva nové přenosné noktovizní pozorovací přístroje, tři barevné kamery pro lepší orientaci osádky - nová maskovací letní a zimní souprava a maskovací rohož pro tepelné maskování - modernizované spojovací prostředky vnějšího a vnitřního spojení

 

Základní takticko technická data:

  • Bojová hmotnost: 51500 kg
  • Osádka: 2
  • Výkon: 746 kW při 2300 ot/min
  • Rychlost: na silnici 61 km/h, v terénu 30 km/h
  • Nostnost jeřábu: 19000 kg
  • Výzbroj: protiletadlový kulomet NSVT

Zdroj:Wikipedie a firemní materiály VOP 025 

Fotogalerie

Nahoru