Home page > Fotogalerie > 7,62 mm ostřelovací puška SVD

7,62 mm ostřelovací puška SVD

     Tato odstřelovačská puška je samonabíjecí zbraň. Je zde využit Kalašnikovův mechanismus, pracuje na principu odběru plynů z hlavně tlakem na píst uložený nad hlavní. Vzor ze slavné pušky AK je patrný i na závěru, jehož dva uzamykací ozuby uzamykají pevně závěr díky rotačnímu závorníku. Plynový násadec je opatřen dvoustupňovým plynovým regulátorem s nastavitelnými výfukovými otvůrky. Nastavení regulátoru je následující: Normální podmínky - poloha 1, znečištění - poloha 2. Na rozdíl od AK-47, je na této pušce píst, pístnice a nosič tvořen samostatnými díly. Předpažbí SVD je tvořeno dvěma totožnými částmi, navzájem propojenými objímkami. Každá strana předpažbí má šest podélných ventilačních otvorů. Pažba je odlehčená, má výškově nastavitelnou lícnici. Kromě pušky SVD se vyrábí i model označený jako SVDS, který měl původně odnímatelnou dřevěnou pažbu, ale dnes se vyrábí se sklopnou kovovou opěrkou. Toto provedení je určeno pro odstřelovače výsadkářů a speciálních jednotek.

     Na ústí SVD je našroubován tlumič plamene, na kterém se nachází pět podélných štěrbin. Puška je dále vybavena mechanickými miřildy, stavitelnými až na 1 200m. Mimo jiné je také standardně osazována optickým zaměřovačem typu PSO-1, ten poskytne až čtyřnásobné zvětšení, záměrný kříž může být za zhoršených podmínek viditelnosti či šeru dosvětlen žárovkou uvnitř. Poslední novinkou je zaměřovač 1P21 „Minuta“ s možností plynulé regulace zvětšení v rozsahu tří až devítinásobném. Dále lze použít zaměřovacích dalekohledů označených jako NSPU 1 a 3, pracujících na principu zesilování zbytkového světla z okolního prostředí. Tento přístroj umožňuje účinné použití zbraně i v noci. S puškou lze pomocí zaměřovacího dalekohledu PSO-1 mířit na cíle vzdálené až 1 300 m, se zaměřovacím přístrojem NSPU je vzdálenost omezena na 400–600m s ohledem na aktuální počasí a typ prostředí.

Na zbraň je možno nasadit bodák známý z AKM. Do SVD se používá segmentovaný dvouřadý desetiraný zásobník, který je konstruován z plechu a jsou do něho vryty charakteristické vlisy.

Ke střelbě neslouží krátký náboj pro AK ráže 7,62x39 mm, nýbrž puškový náboj Mosin s okrajem 7,62 x 54 mm R, jehož původ se datuje ke konci 19. století. Pro velice přesnou střelbu se používají speciální odstřelovačské náboje. Střela o hmotnosti 9,8 g a prachová náplň 3,1 g.

Tyto náboje však mohou být nahrazeny i obyčejnými, běžnými náboji, které jsou například používány v československém univerzálním kulometu vzor 59.

Celkově lze SVD hodnotit jako velmi dobrou a přesnou odstřelovačskou zbraň, schopnou snášet náročné podmínky služby na bojišti. Nicméně toho si můžeme všimnout i na ostatních modelech ruských zbraní jako je například legendární AK-47.

Základní takticko-technická data zbraně

  • Hmotnost 4,31 kg (bez optiky)
  • Délka 1 225 mm
  • Délka hlavně 620 mm (4drážkový pravotočivý vývrt)
  • Typ náboje 7,62 x 54 mm R
  • Princip střelby odběr prachových plynů
  • Úsťová rychlost 830 m/s (SVD, SVDS, SWD-M)
  • 800m/s (SVU)
  • Maximální dostřel 1 300 m s optickým zaměřovačem
  • 1 200 m s nekrytým hledím
  • Zásobování municí zásobník na 10 nábojů 

Fotogalerie

Nahoru