Home page > Aktuality > Záložáci mají za sebou první týdenní blok výcviku v tomto roce

Záložáci mají za sebou první týdenní blok výcviku v tomto roce

Po celotýdenním výcviku dnes příslušníci tankové roty aktivních záloh 73. tankového praporu opět vyslečou uniformu a vrátí se zpět do svých běžných životů. Tito hrdinové totiž vykonávají svá zaměstnání jako každý jiný občan ČR. Tito dobrovolníci přijíždí několikrát do roka do našich kasáren, aby se zde učili jak bránit svoji vlast. Svou lásku dokazují silnou vůlí, nekonečnou pílí a nadšením proto co se rozhodli a to proto být aktivním členem naší obrany a plnit úkoly pro dobro naší vlasti.

Píše se datum 16. února a je něděle ráno. Kasárna v Přáslavicích opět vítají příslušníky aktivních záloh, kteří nastupují na svůj první výcvik v letošním roce. Celkem 55 záložáků se dostavilo, aby se připravovali na obranu vlasti. Z toho 7 nováčků překročilo prah kasáren poprvé.

Nedělní den se nesl v duchu mandatorních zaměstnání, pod čímž si můžete představit seznámení s bezpečností práce, zdravotní a řidičskou přípravou a vydání všeobecných informací k celému výcviku. V podvečerních hodinách si záložáci přebrali techniku a přesunuli se do vojenského výcvikového prostoru Libavá a to konkrétně na srubový tábor Smilov, který pro ně byl útočištěm po celou dobu vyvedení. Příslušníci takové roty aktivních záloh cvičí na tancích typu T-72M1.  Než se vůbec k fungování s tanky dostanou, střelci a řidiči musí absolvovat kurzy, kde se naučí naše „mazlíky“ řídit a ovládat.http://www.73tankovyprapor.army.cz/aktuality/73-tankovy-prapor-ma-9-novych-ridicu-tanku

První dny v týdnu byly věnovány střelbám z lafetovaných zbraní. Výsledky střeleb byli výtečné. Zasáhli 83 procent určených cílů, což je opravdu slušný výsledek pro někoho kdo střílí párkrát do roka. V úterý přijel na kontrolu i velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Petr Svoboda a vrchní praporčík, praporčík Aleš Machálka, přičemž s výcvikem příslušníků aktivních záloh byli velice spokojeni.

Další dny byly  věnovány házení ručních granátů a střelecké přípravě. Před samotnými ostrými zaměstnáními si však museli osvěžit manipulaci, které není nikdy dost a na samotných střelbách pak vše plyne lépe s minimálními komplikacemi. Střelba z ručních zbraní byla pro naše záložáky závěrečným zaměstnáním. Pak už následoval jen přesun zpět do kasáren a večerní čištění a  údržba techniky.

Údržba techniky je nedílnou součástí výcviku a stane se, že po libavských bahenních podmínkách stráví vozidla na myčce i několik hodin a údržba se tak někdy protáhne až do rána.

Fotogalerie

Nahoru