Home page > Aktuality > Vyvedení jednotek 73. tankového praporu do výcvikového prostoru

Vyvedení jednotek 73. tankového praporu do výcvikového prostoru

Zahájení roku 2020 bylo u 73. tankového praporu ve znamení vyvedení jednotek do vojenského výcvikového prostoru Libavá.

13.1. – 17.1.            2. tanková rota a mechanizovaná rota.

20.1. – 24. 1.           1. a 3. tanková rota a velitelská rota.

Cílem výcviku bylo zdokonalení tankových rot a mechanizovaných čet v jejich dovednostech. Týkalo se to zvládnutí přesunů, taktických činností a střeleb z ručních i lafetovaných zbraní.

Libavská zima důkladně prověřila jak techniku, tak i vojáky. Zrádnost terénu spočívala zejména v tom, že opticky působil jako zmrzlý a pevný, nicméně pod krustou ledu číhalo zrádné bahno.

Na výcvik jednotek 73. tankového praporu se 22.1.2020 přijel podívat velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Ing. Petr Svoboda, MSS v doprovodu vrchního praporčíka 7. mechanizované brigády nadpraporčíka Mgr. Aleše Machálky. Tankisté v té době prováděli taktickou přípravu „rota za útoku“.

Adrenalinovým zaměstnáním byla mimo jiné nepochybně noční jízda v proudu při přesunu do posádky za použití nočních pozorovacích přístrojů.

Zkušenosti z výcviku bude moci 1. tanková rota zúročit při soutěži „Tank challenge 2020“, která se připravuje na přelomu letošního května a června v německém Grafenwoehru.

 Součástí výcviku velitelské roty „orientace v terénu pod taktickým námětem“ byla zinscenovaná havárie vozidla UAZ, v němž byli zraněni dva vojáci. Úkolem jednotky bylo zajistit prostor kruhovou obranou, poskytnout zraněným první pomoc, podat hlášení a požádat o přesun zraněných do zdravotnického zařízení. Provedenou činnost následně cvičícím vojákům vyhodnotil vyškolený zdravotník.

Při polním výcviku rot skvěle fungovala logistická podpora v oblasti dopravy, doplňování pohonných hmot, munice, oprav techniky, ubytování, přípravy výcvikových prostorů. V neposlední řadě bylo zajištěno stravování vojáků a zdravotnické zabezpečení výcviku.

Velitel a vrchní praporčík 73. tankového praporu vyjádřili respekt a poděkování všem, kteří s plným nasazením zodpovědně splnili zadané úkoly.

Autor: nadporučík František Hruška

Fotogalerie

Nahoru