Home page > Aktuality > Prodloužená stáž

Prodloužená stáž

U 73. tankového praporu dbáme na získané znalosti. Důslední jsme, aby je naši vojáci uměli použít. Proto cvičíme, trénujeme a rozvíjíme se ve všech odbornostech. Proto na jednotlivých útvarech mají studenti Univerzity obrany odborné stáže. O těchto stážistech jste se mohli něco dozvědět na našich internetových stránkách a na facebooku.  Jeden stážista si to u našeho praporu prodloužil. Z původních čtyř týdnů se stalo týdnů sedm. Sedmička se zde může jevit jako číslo osudové, jsme součástí 7. mechanizované brigády "Dukelské".

Poslední den stáže se panu rotmistrovi Matěji Petrikovi předával certifikát o úspěšném ukončení kurzu MV 051 STŘELEC – VELITEL TANKU T-72 M4CZ. „Tento kurz se koná v letošním roce jen jednou, z tohoto důvodu byla panu rotmistrovi stáž prodloužena,“ dodal při předávání certifikátu velitel praporu.

Během loučení jsme budoucího kolegu požádali o rozhovor k jeho působení u našeho tankového praporu.

Poprosíme Vás o krátké představení

Jmenuji se rotmistr Matěj Petrik, jsem studentem pátého ročníku Univerzity obrany. Zaměření vševojskový velitel. Tedy studuji přímo, jak se stát velitelem bojových čet u bojových rot.

Studoval jste i střední vojenskou školu?

Ne, to ne. Maturitu jsem skládal na gymnáziu a následně směřovaly moje kroky na vysokou ale na stavební obor. Ten jsem přerušil a rozhodl jsem se nastoupit ke studiu na Univerzitě obrany. Musím říct, že to bylo prozatím nejlepší rozhodnutí v životě.

Co Vás vedlo k tomu, že jste chtěl stáž u tankového praporu?

Je nás teď v zaměření, které studuji celkem 19. Každý si dle svých výsledků může vybírat z nabídky stáží. Díky dobrým výsledkům jsem si mohl vybírat z cca 23 možností.

Co znamenají dobré výsledky?

Jsem rád, že jsem mohl do toho pomyslného pytle chytnout mezi prvními. Díky tomu jsem se dostal tam, kam jsem chtěl.

Chtěl jste se stát tankistou?

To byla moje jasná volba. Tanky mě lákají více než BVP.  Navíc tu budu po dokončení školy sloužit.

Jak probíhá taková stáž?

Normální trvání jsou čtyři týdny. Ale v mém případě došlo ke změně. A to, že mi původní stáž na rotě zkrátili na dva týdny. Místo toho mě přeřadili do kurzu pro Střelce – velitele tanku.

Jste rád, že došlo k takovéto úpravě?

Ano.  Díky tomu jsem se dostal velmi blízko k technice. Takových příležitostí na škole není tolik.  Mohl jsem si vyzkoušet opravdovou práci s tankem. Dává mi to velký náskok.

Náskok v jakém smyslu?

Na takovýto kurz se dostávají vojáci, až jsou zařazeni na útvarech. Já budu mít tu výhodu, že jsem jej už zdárně absolvoval. A jakmile nastoupím  na rotu, mohu se plnohodnotně věnovat svojí funkci.

Dalo by se něco kurzu vylepšit?

Já shledávám tento kurz naprosto v pořádku. Dobře organizovaný. Měli jsme zkušené instruktory, kteří k nám byli velmi vstřícní. Pro mě to bylo jen více náročnější, protože za měsíc odevzdávám diplomovou práci. Dopoledne jsem pracoval s tankem a odpoledne zase s diplomkou.

Co se Vám nejvíce líbilo na tomto kurzu?

Určitě to byly ostré střelby. Program celého kurzu je dobře sestavený. Nejdřív jsme stříleli z vložených zbraní a vyvrcholením byla střelba s ostrou municí ze 125mm kanónu. Je to skvělý zážitek!

Těšíte se, že už brzy  nastoupíte jako nová posila k  takovému praporu?

Moc, nejraději bych už tu zůstal. Je tu skvělá parta. Cítím, že sem dobře a rychle zapadnu.

Za 73. tankový „HANÁCKÝ“ prapor, přejeme panu rotmistru Petrikovi zdárné dokončení diplomové práce a její obhajoby a těšíme se na brzkou shledanou.

 

Fotogalerie

Nahoru