Home page > Aktuality > Kurz MV 060 „Střelec a velitel tanku T-72 M4CZ“

Kurz MV 060 „Střelec a velitel tanku T-72 M4CZ“

Od 13. 5. až do 14. 6. 2019 se na půdě 73. tankového praporu v Přáslavicích koná kurz MV 060 „Střelec a velitel tanku T-72 M4CZ“ pod vedením instruktora bojové přípravy nrtm. Miroslava Malce.  

První dva týdny „kurzanti“ absolvovali zaměstnání zaměřené především na teoretickou přípravu. Během níž se vojáci dopodrobna seznámili se všemi typy tankových zbraní, municí, zbraňových systémů a systémem řízení palby. Dále se naučili ovládat stabilizátor 2E28M, nabíjecí automat a spoustu dalších systémů tanku.

Třetímu a čtvrtému týdnu náleží praktická zaměstnání. Během těchto zaměstnání mají vojáci čas a prostor „osahat si“ a vyzkoušet vše, co se doposud naučili. Mají možnost dostat do paměti obsluhu zbraní, veškerých zbraňových systémů a celkovou obsluhu tanku z pohledu střelce a velitele.

Během posledního pátého týdne čekají vojáky závěrečné zkoušky. Nejprve ústní, kde si vyberou jednu teoretickou a jednu praktickou otázku. Po splnění ústních zkoušek jsou připuštěni ke střelbám. Vojáci si nejprve zrektifikují a nastřelí zbraně. Poté si vyzkouší střelbu z tanku z místa a za pohybu pomocí 14,5mm vložné zbraně vz. 85, která se používá pro výcvik střelců z důvodu menšího opotřebení kanonu. Následně provedou střelbu z místa plnou ráží. Jako poslední je čeká střelba plnou ráží za pohybu, která se hodnotí jako závěrečná zkouška.

„Po splnění kurzu se z vojáků tankisti nestávají, ale dává jim dobré výchozí podmínky pro začátek.“ zhodnotil hlavní instruktor kurzu nadrotmistr Miroslav Malec.

 

autor: nadrotmistr Miroslav Malec, instruktor skupiny bojové přípravy

Fotogalerie

Nahoru