Home page > Aktuality > 73. TANKOVÝ PRAPOR MÁ NOVÉHO VELITELE

73. TANKOVÝ PRAPOR MÁ NOVÉHO VELITELE

Ve čtvrtek 27. června 2019 se v přáslavických kasárnách uskutečnilo slavnostní předání funkce velitele tankového praporu. Za účasti zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektora Armády České republiky generálmajora Milana Schulce vystřídal dosavadního velitele podplukovníka Jána Kerdíka jeho nástupce podplukovník Vít Ducháček.

„Novému veliteli předávám jednotku, tým, kolektiv, rodinu tankistů ochotných tvrdě pracovat a připravených plnit úkoly i s nasazením vlastního života a zdraví,“ pronesl v rámci svého projevu podplukovník Kerdík, který po třech letech velení tankovému praporu odchází na pozici vedoucí starší důstojník – specialista Oddělení mechanizovaného vojska Odboru rozvoje pozemních sil Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany.

Dá se říci, že skoro až symbolicky v této pozici vystřídal právě svého nástupce podplukovníka Víta Ducháčka. „Je to pro mne velká čest, že budu velet 73. tankovému praporu a udělám vše pro jeho dobré jméno. Nebudu řečnit dlouho, protože na to si najdu dost času během mého nadcházejícího velení. Domnívám se také, že vaše místo, jako prvosledové bojové jedotky je jinde než na nástupišti. Když mi velitel Pozemních sil oznámil mé zařazení, tak mi také kladl na srdce, že mi předává rodinné stříbro a já jsem mu slíbil, že mu rodinné stříbro vyleštím a naostřím, takže se se mnou rozhodně nudit nebudete.“ zaznělo z úst nového velitele směrem k nastoupeným jednotkám.

Součástí ceremoniálu bylo i udělení medailí za službu v AČR a pamětní medaile 73. tankového praporu, které ocenění vojáci přebrali z rukou generálmajora Schulce. Zároveň bylo vyhlášeno ještě jedno střídání ve funkci. Vrchní praporčík tankového praporu Anton Malík končí po 25 letech ve služebním poměru a jeho nástupcem se stává praporčík Leoš Valta. „Troufám si říci, že jej jedním z těch, kteří skutečně formovali charakter 73. Tankového praporu a jeho příslušníků. Za vše, co pro prapor udělal, mu patří velký dík,“ poděkoval odcházejícímu praporčíku Malíkovi podplukovník Kerdík.

73. tankový prapor „Hanácký“ je jediným tankovým útvarem Armády České republiky. Vznikl díky rozdělení 33. tankového pluku, který v Přáslavicích působil od května roku 1966. V roce 1991 byl pluku propůjčen čestný název „Hanácký“, odkazující na tradici legionářského 6. československého střeleckého pluku. Po jeho rozdělení v roce 1994 vznikl 73. mechanizovaný prapor a 74. výcvikové středisko. Mechanizovaný prapor byl o devět let později transformován na 73. smíšený mechanizovaný prapor a konečně, v lednu roku 2005 na 73. tankový prapor. Hlavní výzbroj jednotky představují tanky T-72 M4CZ.

autor: kapitán Ladislav Kabát, tiskový a informační důstojník 7. mechanizované brigády

Fotogalerie

Nahoru