Úvodní stránka > Aktuality > Tankisté na Doupově – EBONITE JAVELIN 2017

Tankisté na Doupově – EBONITE JAVELIN 2017

První týden výcviku praporu ve VVP Hradiště byl ve znamení slaďování jednotek a přípravě k provedení bojových střeleb s použitím ostré munice, které budou jednotky absolvovat v druhém týdnu vyvedení. Příslušníci tankových rot a mechanizované roty se tak zaměřili na opakování a zdokonalení se v obsluze zbraňových systémů bojových vozidel a tanků. Zároveň provedli všechny jednotky střelby z ručních zbraní a zaměstnání z hodu ručních granátů. Řidiči absolvovali řízení bojových vozidel pro ně v neznámém terénu. Po té se výcvik překlopil do etapy přípravy v jednotkách. Získané návyky a dovednosti z předchozích zaměstnání, vojáci uplatnili při plnění taktických úkolů. Mimo standartní výcvik si v prvním týdnu cvičení veškeré jednotky prošly výcvikem v úplné dekontaminaci osob a techniky, kterou provedla četa dekontaminace z 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

Příslušníci tankové roty aktivních záloh 73. tankového praporu cvičili pro tentokráte bez tanků. Výcvik byl zaměřen na vševojskovou a odbornou přípravu. Absolvovali nácvik a následně splnili cvičení v hodu ručním granátem, střelby z ručních zbraní a bojovou hru, při které zúročili své dosavadní znalosti z topografické, spojovací a zdravotnické přípravy. V rámci výcviku splnili příslušníci jednotky AZ kurz přežití „S.E.R.E. A“, který je odbornostním požadavkem, kladeným na všechny profesionální vojáky v AČR.

Jednotky by však nemohli fungovat bez základních sociálních podmínek, které vytváří rota logistiky. Příslušníci zásobovací čety - kuchaři tak denně připravují v polních podmínkách na 1000 teplých jídel a také vaří hektolitry horkého čaje, aby se mohli vojáci při návratu z výcviku zahřát. Četa oprav roty logistiky je tu k dispozici ve dne i v noci, v případě jakékoliv poruchy na technice, zbraních a zejména na naftových topidlech tzv.“bufících“, které navíc neustále doplňují palivem. Rotě logistiky 73. tpr vypomáhají s plněním těchto úkolů i příslušníci praporů 14. pluku logistické podpory.

Ochrana celého tábora je na bedrech velitelské roty. 24 hodin denně se střídají ve směnách u vchodu do tábora, v parku vojenské techniky, střeží muniční sklad a také hlídají vstup na hlavní místo velení. Velitelská a ženijní četa se kromě těchto úkolů připravují na odborná taktická cvičení, která budou absolvovat ve druhém týdnu výcviku. Spojovací četa zabezpečuje radiové spojení s cvičícími jednotkami a všechny ostatní druhy spojení proto, aby mohl štáb praporu plnit úkoly stejně jako v posádce. V případě výpadku spojení mezi TOCem (TOC – taktické operační centrum) a manévrovou jednotkou je četa připravena nasadit retranslační stanici a předávat tak mezi nimi potřebné informace. 

Fotogalerie

Nahoru